Cenabi Ahmet Paşa Camisi : Klasik Osmanlı mimarisinin Ankara’daki tek temsilcisi

Mimar Sinan’ın Ankara’daki tek eseridir. Kanuni Sultan Süleyman döneminde, 1566 yılında Anadolu Beylerbeyliği yapan Cenabi Ahmet Paşa tarafından yaptırılmıştır.

Ulucanlar Caddesi’nde yer alan bu caminin pencereleri üzerindeki kitabelerin, 1883’de Abdülaziz Zadeesseyyit El-Hac Ahmet ve 1887 yılında da Ankara Valisi Ağabeydin Paşa (1843-1908) tarafından onarıldığı öğrenilmektedir.

Caminin sol yanındaki küçük hazirede Cenabi Ahmet Paşa’nın ve XVIII. yüzyıla ait Azimi türbesi bulunmaktadır. Bu türbe de 1566 yılında Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. 1813 ve 1940 yıllarında onarılmıştır. Sekizgen bir planı olan türbe, Ankara kesme taşından yapılmıştır. Yer yer köfeki taşlarından da yararlanılmıştır. Kubbe, doğrudan doğruya kasnak olmadan duvarlar üzerine oturtulmuştur. Türbe içerisinde yalnızca Cenabi Ahmet Paşa’nın sandukası bulunmaktadır.

Seyfi Başkan tarafından 1992 yılında kaleme alınan, Cenabi Ahmet Paşa Cami’nin anlatıldığı kitabı Ankara Dijital Kent Arşivi koleksiyonumuzda bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Scroll to Top
%d blogcu bunu beğendi: