Charles Spencer CHAPLIN (Şarlo-Charlot)

CHARLES SPENCER CHAPLIN (ŞARLO-CHARLOT)

(16 Nisan 1889, Londra – 25 Aralık 1977, İsviçre)

16 Nisan 1889 Londra’nın en fakir semti olan East Lane- Wolwart’ta doğan Charlie Chaplin, annesi Hannah Harriet Pedlingham ve babası Charles Chaplin’in tek çocuklarıydı.
Charlie Chaplin’nin babası ve annesi müzikhollerde ve tiyatrolarda çalışmaktadır. Charlie, annesiyle birlikte müzikhollerde ve tiyatrolarda küçük rollerde görev almıştır. Annesinin sahne adı Lily Harley’dir. Bu evlilik çok kısa sürmüş ve Charlie çok küçükken babasız, annesiz kalmıştır. Alkolik olan babası çocuklarıyla hiç ilgilenmemiştir. Babası yine bir gün çok fazla alkol almış ve bünyesi buna dayanamayarak komaya girmiştir. Charles Chaplin 1901 yılında, komadan çıkamayarak hayatını kaybetmiştir. Annesi ise çok hassas bir kadındır, ağır yaşam koşullarına fazla dayanamayıp, akıl sağlığını yitirmiştir. Bir akıl hastanesine yatırılan Hannah, yatırıldığı hastanede hayatını kaybetmiştir.

Sydney Chaplin
Sydney Chaplin

Charlie ve Sdyney, anne babasız kalınca iki kardeş ayrı ayrı çocuk yurtlarına ve bakım evlerine yerleştirilmişlerdir. Bakım evlerinden ayrıldıktan sonra iki kardeş tekrar bir araya gelmiş ve kalacak yerleri olmadığından sokaklarda yaşamaya başlamışlardır. Charlie’nin çocukluk döneminde yaşadığı bu zorluklar geleceğini şekillendirmesinde etkili olmuştur.
Chalie’nin oyunculukla ilk tanışması ağabeyi Sydney’in “Cinderella’ oyunundaki küçük bir rolle olmuştur. 1903’te “Jim: A Romance Of Cockayne”; 1906 yılına gelindiğinde ise seri halinde çekilen “Sherlock Holmes” filminde “Gazeteci Çocuk” rollerini almıştır. Küçük gibi görünen bu roller Charlie Chaplin’in 1908 yılında Fred Karno’yla tanışıp, onun kurduğu Karno Topluluğu’na girmesini sağlamıştır. Ağabeyi Sydney de Karno Topluluğu’nun bir üyesidir.
Karno Topluluğu’yla Amerika turlarına katılan Charlie, bu sayede Amerikalı ünlü yönetmen Mack Sennett tarafından fark edilmiştir. 1913 yılında Keystone Stüdyoları’yla bir anlaşma imzalamıştır. Keystone Stüdyoları ile birlikte 35 film çevirmiş ve ününe ün katmıştır.
1914 yılında Henry Lehrman’ın yönettiği “Making a Living” adlı filmde doğaçlamaları ve kendine özgü stiliyle göz doldurmuştur. Charlie Chaplin’in hayat verdiği Şarlo (Chorlat) karakterinin doğması “Kid Auto Races Vanice” 11 dakikalık kısa filmle olmuştur.
Charlie Mutual Film Corporation şirketiyle 2 senelik bir anlaşma imzalamış ve 12 film çekmiştir.
Charlie Chaplin, 1918 yılında kendi film şirketini kurmuştur. Charlie bu sayede senaryo yazarlığı ve yönetmenlik kabiliyetini sergilemiştir. Çektiği filmlerde ülke yönetimini eleştirmesi ve insanların çektikleri acıları göstermesi nedeniyle Amerika tarafından yok sayılmıştır. Chaplin bütün bunların sonunda, 1952 yılında İsviçre’ye yerleşmiştir.
Amerika’yı terk etmesi ne düşünce yapısını ne de filmlerinde işlediği temayı değiştirmiştir. 1972 yılında Amerika’ya dönmesi Oscar Ödülü’nü almak için olmuştur.

Charlie Chaplin, hayatı boyunca 4 kez evlenmiştir. Bu evliliklerden 6 kız 5 erkek olmak üzere, toplamda 11 çocuğu olmuştur. En son evliliğini 17 yaşındaki Oona O’Neill ile yapmış ve 8 çocukları olmuştur. Kendi çocukluğunda baba sevgisi yaşayamamış olan Charlie Chaplin, kendi çocuklarına çok iyi ve özverili bir baba olmuştur. Bunun kanıtı olarak ilk evliliğinden olan kızı Geraldine Chaplin’e yazdığı mektup gösterilebilir (1965). Geraldine Chaplin, babasının oynayıp, yönettiği “Şehir Işıkları (City Lights)” filminde küçük bir rol oynamıştır.
25 Aralık 1977 yılında Charlie Chaplin 88 yaşında İsviçre’deki evinde uykusunda ölmüştür. 1 Mart 1978 yılında mezar hırsızları cenazesini çalarak, ailesinden fidye istemiştir. Mezar hırsızlarının 11 hafta sonra yakalanmasının ardından, Charlie Chaplin’in cenazesi Cenevre Gölü’nden çıkartılarak, yeniden defnedilmiştir.
Charlie Chaplin’in Filmleri:
– Making A Living (1914)
– Kid Auto Races at Venice (1914)
– The Kid (1921)
– The Gold Rush (1925)
– City Lights (1931)
– Modern Times (1936)
– The Great Dictator (1940)
– Monsieur Verdoux (1947)
– A King in New York (1967)
– A Countess From Hong Kong (1967) …
Charlie Chaplin bu kadar kısa bir anlatıma sığmayan, dünyaca ünlü bir senarist, yönetmen ve oyuncudur. Geçmiş ve geleceği her zaman etkilemiş ve etkileyecektir. 100 yılda bir gelen dâhilerden olduğunu söylemek yanlış bir söylem olmayacaktır…

Bir Cevap Yazın

Scroll to Top
%d blogcu bunu beğendi: