ERKEK KRALİÇE

ERKEK KRALİÇE
(D. 5 Eylül 1946 – Ö. 24 Kasım 1991)

Freddie Mercury, 5 Eylül 1946 tarihinde Stone Town (Zanzibar), Tanzanya’da Bomi ve Jer Bulsara’nın oğlu olarak dünyaya geldi. Bulsara çifti oğullarına Farrokh adını verdiler. Birkaç yıl sonra kız kardeşi Kashmira doğdu. Freddie Mercury’nin kökeninin Hindistan’dan geldiği zannedilse de O, aslen Parsi kökenliydi ve Zerdüşt dinine bağlı bir soydan gelmekteydi.
Hindistan’da teyzesi ve anneannesinin yanında yaşadı. 8 yaşına geldiğinde Bombay’a St. Peter’s yatılı okuluna gitti. Okul sürecinde piyano dersleri aldı. İlk müzik grubu olan “The Hectic’s”e okul zamanında katıldı.
Okul hayatına St. Mary lisesinde devam ederken İngiliz sömürgeciliğine karşı başlayan Hindistan Devrimi’nden kaçarak ailesiyle birlikte Birleşik Krallığa gitmek durumunda kaldı. Henüz 17 yaşındaydı. Birleşik Krallık’ta Earling Art College’de, Sanat ve Grafik Tasarım Bölümünü bitirdi.

Uçaklara kargo yükleyen bir şirkette çalışmaya başladı. Etnik kökeninden ve dişlerinin yapısından dolayı içten içe güvensizlik yaşadı. Ayrımcılıkla karşı karşıya kalmamak ve sanatçı kimliğinin ön plana çıkması adına etnik kökeninden yaşamı boyunca pek söz etmedi.

Freddie Mercury, solistsiz kalan bir müzik grubuna katıldı. Zaten kendini bildi bileli şarkı sözleri yazmaktaydı. Müzik Grubunun adını “Queen” olarak değiştirdi ve bu ismi yansıtacak amblemi kendi tasarladı. Şarkı sözleri, besteleriyle Queen grubunu dünya müzik listesinde bir numara yaptı.
1970 yılında Farrokh Bulsara adını Freddie Mercury olarak resmi hale getirdi.
Freddie’nin konuşma ses tonuyla şarkı söylerken kullandığı ses tonu farklılık gösteriyordu. Queen grubunun vokalisti oldu ve bestelerinde, şarkılarında müziğin her alanından yararlandı.

Freddie Mercury, 18 yaşında Mary Austin’le tanıştı ve ona âşık oldu. Mary, Kensingston’da ünlü bir mağazanın halka ilişkiler bölümünde çalışıyordu. Freddie Mercury onu her gün ziyarete gitmeye başladı. Mary karşısındaki bu zeki ve yetenekli adama âşık oldu. Freddie, Mary Austin’e evlenme teklifi etti ve nişanlandılar. Freddie Mercury’nin Mary’e yazdığı Love Of My Life şarkısı dünyanın en popüler şarkılarından biridir.
Freddie Mercury konserlere ve turnelere gidiyordu. Mary ile aralarında duygusal yönden uzaklaşmalar başladı. Mary, Freddie ile bu konu hakkında konuşmaya karar verdi. Freddie Mercury eşcinsel olduğunu açıkladı. Mary ile Freddie arasındaki aşk istemeseler de ağlayarak son buldu. Mary Austin iki kere evlendi, iki çocuğu oldu. Ayrılsalar da Mary, Freddie’yi ölüm anına kadar hiç yalnız bırakmadı.

Freddie Mercury, evinde çılgın partiler düzenler ve aşırı derecede içki tüketirdi. Bir parti de Jim Hutton’la tanıştı. Jim Hutton’a âşık oldu. Jim Hutton, Freddie Mercury’nin evine taşındı. Freddie ve Jim evlendi. Aşkları o kadar güçlüydü ki Jim Hutton, Freddie Mercury Aids hastası olduğunu açıklayıp, ayrılmaları gerektiğini söylediğinde Jim; “Seni seviyorum, Freddie” diyerek yanında kalmaya devam etti.
Freddie Mercury’nin hayatı hep çalkantılı geçti. Partiler, aşırı içki tüketimi ve yaşam tarzı nedeniyle Queen dağılma noktasına geldi. Bir süre sonra bu yaşamın kendisini yok ettiğini gören Mercury, ilk önce çevresindeki insanları değiştirdi. Queen’i yeniden topladı ve yeni albümler çıkardı.

Freddie Mercury, kendi şarkılarından oluşan iki solo single çıkardı. Hayvanları çok seven Freddie, evinde ondan fazla kedi besledi ve kedileri için “Mr. Bad Guy” adlı bir şarkı bile yazdı. Kedi sevgisi o kadar büyüktü ki, Freddie iş arkadaşı Paul Prenter ile yollarını ayırdığında Penter’ın kedisini aldı ve kendi baktı.
1987 yılında kendisine AİDS teşhisi kondu. Bu konuda basına AİDS olmadığına dair açıklamada bulundu. Bunu yapmasının nedenini; “Hastalıkla değil, şarkılarımla anılmak istiyorum.” olarak açıklayacaktı.

Freddie 23 Kasım 1991 yılında hastalandı ve Aids olduğunu basına açıkladı. 24 Kasım 1991 günü Aids’e bağlı zatürreden hayatını kaybetti. Son nefesine kadar Mary Austin ve Jim Hutton yanından ayrılmadı.
Freddie Mercury mirasını Mary, Jim ve Queen’deki grup üyelerine bıraktı.
Freddie Mercury’nin cenaze merasimi, Zerdüst bir rahip tarafından Kensal Mezarlığı’nda, bedeni yakılarak tamamlandı. Freddie Mercury’nin küllerinin nerede ve kimde olduğu açıklanmadı.

“Her insanda ilahi bir yetenek, ses ve zekâ Freddie Mercury’e verilen kadar olmamıştır. Konserleri ve turneleri, çektiği klipler, giydiği kıyafetler, yazmış ve bestelemiş olduğu şarkı sözleri bu zekânın eseridir. Böyle büyük sanatçıların ömrü nedense hep az olmuş; fakat dünyaya bıraktığı eserler ve yapmış oldukları sonsuza kadar yaşamıştır. Bir insanın cinsel yönelimi ya da hayat tarzı yüzünden ne kadar büyük baskılara maruz bırakıldığını Freddie Mercury’nin hayatında açıkça görüyoruz, ne yazık ki. Umuyorum ki, kimsenin hayat tarzı ya da yönelimleri yüzünden baskılanmadığı günler bir an evvel gelir. Erkek Kraliçe Freddie Mercury, sanatına ve zekâna sonsuz bir saygı duyuyor; seni ayakta alkışlıyorum.”

Gamze Sabancılar

Bir Cevap Yazın

Scroll to Top
%d blogcu bunu beğendi: