Ayın Biyografisi: Zeki Alasya

 

ZEKİ ALASYA

8 Mayıs 2015’te 72 yaşında aramızdan ayrılan Türk tiyatro ve sinema sanatçısı Zeli Alasya’ yı saygı ve rahmetle anıyoruz.

1943 yılında İstanbul’da doğan Zeki Alasya aslen Kıbrıslıydı. Genç yaşta bir yandan tabelacılık yapan Alasya öte yandan Robert Koleji’nin orta bölümünü bitirdi.

Sanat hayatına 1959’da Milli Türk Talebe Birliği’nde amatör tiyatrocu olarak başladı. Kısa süre dekoratörlük ve rehberlik yaptı. 1964 yılında, Arena Tiyatrosu’nda profesyonel oyunculuğa başladı. Mister Nato, Kargalar Okulu, Şampanya ve Viski gibi oyunlarda rol aldı.

1965’te Ulvi Uraz Tiyatrosu’nda çalıştıktan sonra 1967’de Haldun Taner, Metin Akpınar ve Ahmet Gülhan ile birlikte Devekuşu Kabare’nin kurucuları arasında yer aldı. Bu topluluğun tüm oyunlarında oyuncu, yazar ve yönetmen olarak çalıştı.

1973’ten sonra film çevirmeye başlayan Alasya, 37 yıl boyunca birçok filmde birlikte yer aldıkları Metin Akpınar ile Türk sinemasında özgün biri ikili oldular. Zeki Alasya, Oya Alasya’dan boşandıktan sonra  Sema Yunak ile 13 sene büyük bir aşk yaşadı. Kendisine 1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verildi.

Zeki Alasya, karaciğer hastalığı sebebiyle 22 Nisan 2015 tarihinden beri tedavi gördüğü Koç Üniversitesi Hastanesi’nde, 8 Mayıs 2015 tarihinde vefat etti.

Oyuncu olarak rol aldığı bazı filmler:

Salak Milyoner, Beş Milyoncuk Borç Verir misin, Köyden İndim Şehire, Güler misin Ağlar mısın, Nerden Çıktı Bu Velet, Nereye Bakıyor Bu Adamlar, Hasip ile Nasip, Güle Güle…

Hem oyuncu  hem yönetmen olarak rol aldığı bazı filmler:

Aslan Bacanak, Sivri Akıllılar, Cafer’in Çilesi, Petrol Kralları, Doktor, Köşe Kapmaca, Vay Başımıza Gelenler…

Oyuncu olarak rol aldığı bazı diziler:

Küçük Ağa, Akasya Durağı, Yabancı Damat…

Vefatından sonra sevgili dostu Metin Akpınar duygularını şöyle ifade ediyordu:

“ÇOK BÜYÜK BİR YOKSUNLUK”

“Zeki’siz olmak çok büyük bir eksiklik. Çok büyük bir yoksunluk. Anlatılmaz. Kocaman bir adam yok. Zeki’yle bizi bir arada tutan şey duyguydu, para değil.”

“SANATÇI ÖLMÜYOR”

“Ama Tarık’ta (Akan) da şunu anladım, biz de umarım öyle oluruz; sanatçı ölmüyor. Sabit eserler bırakıyor. Öyle yaşıyor, öyle de yaşamalı.”

“BEN ZEKİ’SİZ BİR ŞEY YAPMAM”

“Şimdi eşi ve kızıyla ortak olduk Zeki ölünce. Galiba ortaklığımızı tasfiye edeceğiz. Yeni bir şey de üretmiyoruz. Ben Zeki’siz bir şey yapmam zaten. Yani Zeki-Metin ikilisi bitti, tarihe yazıldı artık.”

Çok kıymetli sanatçımızı saygıyla ve rahmetle anıyor; sevgili dostu Metin Akpınar’a uzun ve sağlıklı ömürler diliyoruz.

 

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/hayat/zeki-alasya-kimdir-biyografisi-40077060

Kaynak: https://www.ntv.com.tr/galeri/yasam/metin-akpinardan-zeki-alasya-itirafi,KGicJCP7SEecrvbLeTtPdg/4f7ONPBc30iK19_imaeBYw

 

 

Bir Cevap Yazın

Scroll to Top
%d blogcu bunu beğendi: