Ayın Biyografisi: Tarık Akan

TARIK AKAN

Gerçek adı Tarık Tahsin Üregül olan ünlü oyuncu 13 Aralık 1949 yılında İstanbul’da doğmuştur. Tarık Akan, subay olan babası Yaşar Üregül’ün görevi nedeniyle çocukluğunda bir dönem Erzurum – Dumlupınar’da yaşadı. İlkokulu babasının tayini üzerine taşındıkları Kayseri’de tamamladı. Babasının emekliliği ile İstanbul’a tekrar taşındılar ve Bakırköy’e yerleştiler. Bakırköy’e taşındıktan sonra ortaokul ve liseyi burada tamamladı. Lise’yi bitirdikten sonra, makine mühendisliği bölümünü okudu. Sinemaya geçmeden önce plajlarda can kurtaranlık yapmaya başladı. Aynı zamanda sokaklarda işportacılık da yaptı. Makine mühendisliği okuduktan sonra gazetecilik de okumuştur.

1970 yılında Ses dergisinin düzenlediği Sinema Artist Yarışması adlı yarışmada birinci oldu. Yarışmada birinci olduktan sonra 1971 yılında Emine filmi ile oyunculuk hayatı başlamış oldu. 1972’de ilk başrolünü “Hülya Koçyiğit” ile Beyoğlu Güzeli filminde oynadı. Emel Sayın’la Mavi Boncuk’ta, Hülya Koçyiğit’le Sev Kardeşim’de, Hale Soygazi ile Gece Kuşu Zehra’da oynadı ve Türk sinemasının unutulmazları arasına girdi.

1974 yılında Ertem Eğilmez’in yönettiği, Rıfat Ilgaz’ın aynı adlı eserinden uyarlanan Hababam Sınıfı (1975) adlı filmde Damat Ferit adlı karakteri canlandırdı. Film 1975 yılında vizyona girdi ve Türkiye’nin gelmiş geçmiş en iyi filmlerinden birisi oldu; bir klasik haline geldi. Ardından Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (1976) adlı, serinin ikinci filminde rol aldı. Film, Akan’ın oynadığı son Hababam Sınıfı filmi oldu ve serinin gelmiş geçmiş en çok hasılat yapan filmi oldu.

 

1970’li yıllarda oynadığı filmlerle adından sıkça söz ettirdi. Boyu, giyim tarzı ve saç stili ile 70’li yıllara damgasını vurarak, Yeşilçam’ın büyük jönleri arasına adını yazdırdı. Yeşilçam’ın “cici çocuğu” olarak bilinen Akan, 1977 yılında Zeki Ökten’in yönetmenliğini üstlendiği başrollerini Melike Demirağ ve Tuncel Kurtiz ile paylaştığı Sürü adlı filmde rol aldı. 70’li yıllardaki tarzından uzak ve artık genelde bıyıklı olarak film çekti. Sürü filmi ile çok büyük başarı sağladı. Ardından 1978 yılında Cüneyt Arkın ile beraber başrol oynadığı Maden adlı film ile artık her türlü filmde oynayabileceğini kanıtladı.

1979 yılında askerliğini Denizli’de yapan Akan, 1982 yılında Şerif Gören ve Yılmaz Güney’in yönettiği, efsane olan Yol filmi ile çok büyük bir başarı elde etmiş ve dünyaya adını duyurdu. Film 1982 yılında Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü alan tek film oldu ve Akan, En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde aday oldu.

7 Ağustos  1986’da Yasemin Erkut ile evlenen oyuncunun aynı yıl oğlu Barış Zeki Üregül dünyaya geldi. 1988 yılında ise ikiz çocukları Yaşar Özgür Üregül ve Özlem Üregül dünyaya geldi. Oyuncu, Yasemin Erkut’tan 1989 yılında boşandı. 1990 yılında, Acun Günay ile birlikte yaşamaya başladı ve birliktelikleri vefatına kadar devam etti.

1990 yılında başrolünü oynadığı Karartma Geceleri adlı film Yeşilçam’ın klasikleri arasında yer aldı. Tarık Akan, Altın Portakal Film Festivali’nde yedi ödül alan tek erkek oyuncudur. Sinemacılığın ülkesel sorunlardan derinden etkilendiği yıllarda ticari taksi alarak ticaret ile uğraştı. 1991 yılında daha önceleri kendisinin de okuduğu Taş Özel İlkokulu’nu yap-işlet-devret sistemi ile alarak, Özel Taş Koleji’ni kurdu ve eğitim sektörüne giriş yaptı.

Can dostu Zeki İrfanoğlu ile 1991 yılında beraber işlettikleri 3 taksiyi satıp, Bakırköy’de kurdukları Taş Mektep, bugün Taş Koleji adıyla hizmet vermekte ve öğrencileri büyük başarılar elde etmektedir.

 

1995 yılında Aziz Nesin’in oğlu Ali Nesin’den Nesin Vakfı Başkanlığını devralmıştır.

2002 yılında Anne Kafamda Bit Var isimli bir kitap çıkarmıştır.

2002-2004 yılları arasında, Türkiye’nin en iyi gençlik dizilerinden birisi olan Koçum Benim adlı dizide başrol oynadı. Dizi yayınlandığı dönem çok konuşulmuş ve reyting rekorları kırmıştır.

111 sinema filmi ve 4 televizyon dizisinde rol alan ünlü oyuncu, 1985 yılında Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Pansiyon filmi ile Gümüş Ayı Mansiyon Ödülü’nü almıştır. 1973 – 2002 yılları arasında 12 ödüle layık görülmüştür.

Akciğer kanseri olan Akan, 16 Eylül 2016 tarihinde 66 yaşında hayata  gözlerini yumdu.

Tarık Akan’ı saygı ve özlemle anıyoruz.

Kaynak:

https://www.ensonhaber.com/biyografi/oyuncu/tarik-akan-kimdir

https://www.taskolej.k12.tr/tr/tarihce

Bir Cevap Yazın

Scroll to Top
%d blogcu bunu beğendi: