KOMPLO TEORİSİNİN İÇİNDE MİSİN, DIŞINDA MISIN?

Bir konuda komplo teorisi ortaya atıldığında koşulsuz inananlardan mısınız yahut tam tersi olarak durumun kaynağını araştıranlardan mısınız? Eğer kaynağını merak edip araştıranlardansanız, doğru yoldasınız. Çünkü bazı komplo teorileri çok sığ bilgilerle ortaya atılır. Komplo teorisyenine mantık dizisinden oluşan birkaç soru yönelttiğinizde kaynağın doğruluğunu kolayca tespit edebilirsiniz.

Kabul etmeliyiz ki, komplo teorileri her zaman hayatımızın bir parçası oldu. Fakat son iki yılda Covid-19 sebebiyle hiç olmadığı kadar komplo teorisine maruz kaldık. Belki birçoğunu duydunuz, okudunuz. Ama gelin, bir virüsün insanlara düşündürdüğü komplo teorilerini bir de beraber okuyalım.

  • Bu konudaki en güçlü komplo teorisi korona virüsün ABD tarafından laboratuvar ortamında bilinçli bir şekilde geliştirildiği ve biyolojik bir silah olarak üretildiği yönünde oldu. Ama virüs Çin’de başlayıp tüm dünyayı yakıp kavurunca bu komple teorisinin geçersizliği konusunda hemfikir olundu.
  • “Ah Bill Gates yok mu, her şeyi başından beri biliyordu.” diye düşünenler de burada mı? Microsoft’un kurucusu Bill Gates’ın, insanlara Covid-19 aşısı aracılığıyla mikroçip yerleştirme planının olduğu iddiası da akla ilk gelen komplo teorileri arasında yerini almıştı, hatırlarsanız. Bill Gates ise bu komplo teorisine “Kollara çip koymak bana mantıklı gelmiyor. Neden bunu yapmak isteyeyim ki?” diyerek bir açıklama yaptı ve herkese rahat bir nefes aldırdı. Bill Gates ile ilgili tek komplo teorisi de bu değildi; ama olsun.
  • Başka bir komplo teorisine göre 5G teknolojisinin geliştirildiği ve uygulandığı yerler, korona virüsten en çok etkilenen yerler arasındaydı. Çünkü virüsün 5G teknolojisinin yardımıyla yayıldığı görüşüne dayanan komplo teorileri ortaya atılmıştı. Ama bilim insanları bu teoriyi hiçbir gerçekliği olmayan bir saçmalık olarak tanımladılar.
  • Bir diğeri ise Covid-19 salgınının bilerek ve isteyerek çıkarıldığı komplo teorisinden esinlenilerek daha büyük bir komplo teorisine dönüşen Büyük Sıfırlama (Great Reset) oldu. Büyük Sıfırlama görünürde ekonomiyi yeniden sürdürülebilir şekilde inşa etme isteğinden ibaretti. Temel kavramları; sürdürülebilirlik, doğaya dost olma, adalet, dijital ve sınırsız bir dünya… Alman gazetesi Handelsblatt ise; “Büyük Sıfırlama gerçekleşirse 2030 yılına gelindiğinde elitlerin, koyunlarını koruyan çobanlar gibi kitleleri yönlendirdiği yeni bir dünya yaratılacak. Dünya Ekonomik Forumu önceki yıllarda da ‘Kriz Sonrası Dünyayı Şekillendirmek’ (2009) veya ‘Büyük Dönüşüm’ (2012) gibi çok iddialı kavramlar ortaya atmıştı. 2020 yılında piyasaya sürülen Büyük Sıfırlama kavramının tanıtıldığı Klaus Schwab’ın “Kovid-19: Büyük Sıfırlama” isimli kitabının sonunda anlatılan hikâye çok manidar. Hikâyede bütün bir köy yaklaşan bir felaketi öngörüyor; ama köylülerin hiçbiri bunu önlemek için uğraşmıyor ve sonunda hep beraber yok oluyorlar.” demişti. Yalnız bazı komplo teorisyenleri ise Büyük Sıfırlamanın dünyadaki mevcut sistemi elinde tutan güçlerin yeni bir planı olduğunu fısıldıyor. Bu da insanlarda, “Büyük Sıfırlama bir komplo teorisi mi yoksa komplo teorisi iddiasının arkasına saklanan bir gerçek mi?” sorusunu uyandırıyor.

Farkındaysanız, dijital dünya ile insanların davranışlarını, yaşamlarını denetlemeye doğru giden yeni bir yaşam şekli hayatımıza çoktan girdi. Yukarıda saydıklarım gibi veya henüz beynimizin bir köşesinde düşünce baloncuğu hâlinde kalmış bir sürü komplo teorisi olabilir. Sonuçta bunlar sadece komplo teorisi… Fakat kaynağı olmayan, sığ düşüncelerle ve çoğu zaman duygusal dürtülerle ortaya atılan komplo teorileri arasından gerçekleşme ihtimali olanları da durup bir düşünmenin faydası olacağını bilelim. Ve unutmayalım ki, Covid-19 ile hayatımızdaki birçok gerçek değişti ve değişmeye devam ediyor. Zira değişen gerçekliğe dair dürüst bir duruş sergilemek gerekirse sadece insanların değil; dünyanın da eskisi gibi olmayacağını kabul etmek durumundayız.

Daha önce “Onlar ve Biz” başlıklı yazıda da bahsettiğim gibi bundan yüzyıllar önceki salgında da yine bugün olduğu gibi komplo teorileri vardı. Hatta komplo teorileri sebebiyle birçok doktor canlı canlı yakılmıştı. Komplo teorilerinin yeri geldiğinde ne kadar tehlikeli olabileceğini biliyoruz. Araştırmacılar ise komplo teorilerine rağbetin eğitim seviyesiyle çok yakından ilgisi olduğunu savunuyor.

Aslında burada anlatmak istediğim ne komplo teorilerinin tanımı ne ortaya atılan komplo teorilerinin gerçekliğini ölçmek. İstiyorum ki, beynimizin içindeki düşünce baloncuklarına en doğru cevabı kendimiz bulalım. Gerisi zaten hayal gücümüze kalıyor.

Komplo teori demişken şuraya birkaç güzel komplo teorisi yazmayı da ihmal etmeyelim, değil mi?

  • Alex Jones’ın komplo teorisi çok enteresan mesela. Alex’e göre ABD, insanları eşcinselleştirmek için özel ilaçlar üretmiş. Böylece dünyanın nüfusunu kontrol altına almayı planlıyormuş. Yalnız bu ilaçlar ilk önce kurbağalar üzerinde denenmiş. Araştırmacılar, 40 adet erkek Afrika pençeli kurbağaya atrazin bulaştırıp suya koymuşlar ve atrazinsiz suda 40 erkek kurbağadan oluşan bir kontrol grubu üzerinde çalışmışlar. Bir ay sonra, atrazine maruz kalan kurbağaların yüzde 10’unda, genetik olarak erkek olmalarına rağmen yumurtalıklar ve dişi üreme organları geliştiği görülmüş. Kurbağalar erkek kurbağalarla da üreyebilmişler; ancak yavruları sadece erkek olmuş. Bu sadece bir komplo teorisi mi yoksa insanlar üzerinde uygulanmak için geliştirilen bir deney mi? Kararı vermek size kalmış.
  • Ay ve Güneş üzerine yüzyıllarca yapılmış literatür çalışmalarını hiçe sayan bir komplo teorisi var. Kimilerine göre Ay ve Güneş diye bir şey aslında yok. Aslında her ikisinin de başka bir gezegeni görmemizi engelleyen dev bir yansıtıcı olduğunu düşünenler var.
  • Diğer bir ilginç komplo teorisine göre ABD’deki çoğu kuşun yerine kuş görünümlü dronlar yerleştirilmiş. ABD’nin buradaki amacı ise insanları izlemek ve dinlemekten başka bir şey değilmiş. Hatta bu kuş görünümlü dronlar açık kalan pencerelerden evleri izleyip görüntü kaydediyorlarmış. Hayır hayır, bu son cümleyi dikkate almayın. Bu da benim komplo teorimdi.

 

Bu ve benzeri içerikler için  https://betulozdmr.wordpress.com/2022/03/17/komplo-teorinin-icinde-mi-disinda-misin/#more-675

Komplo Teorisinin İçinde misin Dışında mısın?

Bir Cevap Yazın

Scroll to Top
%d blogcu bunu beğendi: