Elvis Aaron Presley

(D: 8 Ocak 1935, Tupelo, Mississippi, ABD; Ö: 16 Ağustos 1977, Greceland, Memphis, Tennessee, ABD)

Elvis Presley söz yazarı, solist ve aktör olarak ün yaptı. Hayranları tarafından kendisine “Rock’n Roll’un Kralı” ve 1950’li yıllarda ilginç saç stili, aykırı giyim tarzı ve yakışıklılığı gibi sebeplerle “Elvis The Pelvis” unvanı verildi.

Elvis Presley’nin babası kamyon şoförü olan Vernon Presley, annesi dikiş makinesi operatörü olarak çalışan Gladys Love Smith büyük bir aşkla evlendi. Vernon ailesi için Memphis’te iki göz, baraka denilecek kadar küçük bir ev yaptı. Gladys ikizlere hamile idi. Oğulları dünyaya geldiğinde onlara Elvis Aaron Presley ve Jessie Garon Presley adlarını verdiler. Jessie Garon doğumundan kısa bir süre sonra öldü ve bunun üzerine tek çocukları olan Elvis’in ölmesinden korkarak tüm ilgilerini ve sevgilerini ona verdiler.

Singer Elvis Presley kisses his mother, Gladys, on the eve of his induction into the Army. At left is his father, Vernon.

Vernon Presley devamlı hastalıklarını bahane ederek çalışmak istemeyen ilgisiz bir insandı. Gladys ise kocasının tam tersi neşe dolu, çalışkan ve özverili bir kadındı. Tek ortak noktaları olan oğulları Elvis’e ekonomik sıkıntıları ve aralarındaki bazı sorunları yansıtmayıp, onun sevgi dolu hayat sürmesini sağladılar.

Vernon Presley borcu nedeniyle hapishaneye atıldı. Gladys maddi sıkıntılar yaşamaya başladı. Bu nedenle eşinin kendileri için yapmış olduğu iki göz evi satmak zorunda kaldı. Galdys, Memphis’te maddi anlamda sıkıntıya düşünce oğlu Elvis’i alarak Tupelo’ya taşındı ve orada iş buldu.

Vernon hapishaneden çıkınca Memphis’e giderek oraya yerleşti ve geçici işlerde çalışmaya başladı. İzinli olduğu zamanlarda oğlunun ve karısının yaşadığı Tupelo’ya gidiyordu.

UNITED STATES – JANUARY 01: USA Photo of Elvis PRESLEY, Elvis Presley as a child – c.early 1940s (Photo by RB/Redferns)

Elvis, Tupelo’da okula başladı. Okul hayatı boyunca çekingen, fazla konuşmayan bir çocuk oldu. Okul arkadaşları tarafından hep dışlandı; hatta bu dışlama çocukların fiziksel şiddetine kadar vardı. Arkadaşları Elvis’e ellerine ne geçerse fırlatır ve “Ana Kuzusu” diye seslenirlerdi.

Annesi Elvis’e yaş gününde bisiklet almak istedi; fakat fiyatının pahalı olması nedeniyle bisiklet yerine ikinci el gitar aldı. Elvis uzun süre gitarı hiç eline almadı ve öğrenmeye heves etmedi. Bir süre sonra Elvis kuytu yerlerde, odalara gizlice çekilerek gitar çalmayı öğrendi. Müzik artık hayatının bir parçası olmaya başlamıştı.

Annesi, babasının yanına Memphis’e taşınmaya karar verince okul arkadaşlarına veda amaçlı “Leaf on a Tree” şarkısını çaldı ve beğenilerini kazandı. Memphis’e taşınınca maddi anlamda zorluklar yaşadılar ve en fakir semtlerde oturdular. Anne ve babası geçici işlerde çalışmaya başladı.

Vernon ve Gladys dinlerine düşkünlerdi, Elvis’i de öyle yetiştirdiler. Memphis’teki Pentercostal Kilisesi’ne gidiyorlardı, Elvis de kilise korosuna katılmıştı. Koroda söylenen “Blues” ve “Gosbet” tarzı onu fazlasıyla etkiledi. Tabii gitar çalmaya da devam etti, müziğe ilgisi kendisinde yeni saç tarzları yapma isteğini tetikledi, saçlarını ve favorilerini uzattı

Elvis, Memphis’te, Humes High School’a kaydoldu. Okurken bir yandan da Loew’s State Theatre kütüphanesinde çalıştı. Okulun Amerikan futbolu takımına katıldı; ancak futbol koçu saç stili nedeniyle onu takımdan çıkarttı. Okuldaki müzik yarışmasına katılarak birinci oldu ve müziğe ağırlık verdi.

Liseden mezun olduktan sonra Afrikalı Amerikalıların yaşadığı semtlerde zaman geçirdi. Marketlerde çalışmaya başladı. Babasıyla birlikte Crown Electric şirketinde kamyon şoförlüğü yaptı. Kamyon şoförlerinin favorisi olan “Pompadour” saç stilini kalıcı olarak benimsedi.

Elvis Presley, ilk demo plağını “My Happiness” ve “That’s When Your Hearteches” şarkılarıyla yaptı. İlk söz yazarlığı denemesi annesi için bestelediği “That’s All Right” şarkısıdır. Bu çalışması ünlü müzik yapımcısı Sam Phillips’i etkiledi. Sam Phillips, Amerikalı Afrikalılar gibi blues söyleyebilen bir Amerikalı arıyordu. Elvis’in ses tonu ve yapısı her tür müziği söyleyebilmesini sağlıyordu. Sam Phillips sayesinde Memphis’in en çok dinlenen yerel radyosu WHBQ’da çalınmaya ve bu sayede Memphis’te ismi duyulmaya başladı.

Memphis’te gittiği eğlence yerlerinde kendisine, “Bize bir şarkı çalıp söyle evlat” denilerek sahneye çıkarıldı. Ünü artıkça olumsuz eleştiriler gelmeye başlamıştı. Kamyon şoförlüğüne devam etmesinden, müzik dışında çekingen ve sessiz bir insan oluşuna kadar bütün konularda eleştiri aldı. Bu eleştirilere rağmen müzik aşkı hiçbir zaman bitmedi; hatta çoğalarak arttı.

Tom Parker, Elvis Presley’in menajerliğini yapmaya başlamıştı. Tom, Elvis’in radyo, basından işlerinden tutun da giyimine ve saç stiline kadar ilgileniyordu. Elvis, Tom Parker sayesinde ünlü yapım şirketi RCA Victor Records’un sanatçı kadrosuna dâhil oldu. Bu şirkette çıkarmış olduğu ikinci single milyonlar sattı. Ünü Memphis dışındaki şehirlerde de duyulmaya başlamıştı.

CBS televizyon kanalındaki Stage Show programında 6 şarkıyı başarılı olarak seslendirdi. Müziğin yanı sıra sinema sektöründe de kendini gösteren Elvis birçok filmde başrol oynadı. Başarısının bu kadar arttığı dönemde ani bir kararla askere gitti. Anne ve babası o askerliğini tamamlayana kadar yanına, Texas’a taşındı.

Elvis Presley 46 yaşındaki annesini ani bir rahatsızlık sonucu kaybetti. Büyük bir bunalıma girdi ve askerliğe döndü. Frank Sinatra “Eve Hoş geldin Elvis” programına katılmıştı. Amerikalı hayranları için güzel bir haber olmasına rağmen 13 sene kadar müziğe ara verdi ve sadece sinema filmlerinde oynadı.

İleride eşi olacak Priscilla Ann ile kendi evinde yaptığı bir partide tanıştılar ve büyük bir aşk yaşamaya başladılar. 1967 yılında evlendiler, evliliklerinden bir sene sonra kızları Lisa Marie Presley dünyaya geldi. 1971 yılında Elvis Presley’in Linda Thompson’la birlikte olması evliliğini bitirdi ve Priscilla Ann ile boşandı.

Elvis uzun süreden sonra “How Great Thou Art” single ile ilk Grammy Ödülü; 1971 yılında “Bing Crosby” ödülü, 1972’de “He Touched Me” albümüyle ikinci Grammy Ödülü, 1973’te konser çekimlerinden oluşan ”Elvis On Tour” filmi ile Altın Küre ödülü, 1974’te “How Great Thou Art” şarkısıyla üçüncü Grammy ödülüne layık görüldü.

Elvis Presley aşırı kilo nedeniyle sağlık sorunları yaşamaya başladı. Son konserine hazırlanırken 16 Ağustos 1977 yılında banyoda baygın hâlde kız arkadaşı Ginger Alden tarafından bulundu ve hemen hastaneye kaldırıldı. Tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Cenazesi annesinin de mezarının bulunduğu Forest Hill Mezarlığında devlet töreniyle toprağa verildi.

Elvis Presley birçok şarkıcının kendilerini ünlü etmiş şarkılarını başarılı bir performansla seslendirmiştir. En ünlü örneği Frank Sinatra’nın seslendirdiği “My Way” şarkısıdır. Elvis Presley’in ölmediği hayranları tarafından ileri sürüldü. Onun adını taşıyan yarışmalar düzenlendi. Müzik tarihinde unutulmaz bir isim olan Elvis Presley şu an bile en çok dinlenen sanatçılar arasındadır.

 

Bir Cevap Yazın

Scroll to Top
%d blogcu bunu beğendi: