Bu Yazı Anne Terliğini Bilenler İçin Yazıldı

Geçenlerde kızım bana gelip “Anne terliğinin olayı ne? Herkes anne terliğinden bahsediyor ve anneler her defasında isabet ettirirlermiş, nasıl oluyor?” “Sen anne terliğini biliyor musun, anneannem sana hiç isabet ettirdi mi?” dedi. Soruyu büyük bir şaşkınlıkla ve soluksuz kalarak dinledikten sonra anne terliği ile ilgili anılarım tazelendi. Yaramazlıklarım sonucunda annemin terlik isabet ettirme başarıları gözümün önünden film şeridi gibi geçti. Ortalama 10-15 saniye sessiz kalıp düşüncelere dalmışım. Sonra kahkaha atarak gülmeye başladım. Merakını giderecek kadar bir şeyler söylemeye çalıştım, trajikomik anne terliği olayı hakkında. Tabii film şeridi gibi gözümde canlanan annemin, anne terliğinin ve benim başrol olduğumuz maceralarımı anlatamazdım. Çünkü onlar anlatılmaz, sadece yaşayan bilir. Ama bu sohbet beni terliğin nasıl ve neden annelerin eline geçtiği hakkında araştırma yapmaya yöneltti.

Terlik Hayatımıza Ne Zaman Girdi ve Annelerin Eline Nasıl Geçti?

Bu terlik ne amaçla hayatımızda var oldu ve nasıl annelerin eline geçti? Terliği ayakta değil de elde görünce bir geyiğin aslandan kaçtığı gibi kaçtığımız doğrudur. Ama annelerin her seferinde tam isabet ettirmeyi başardığı, ihtiyaç anında ayağının altından çekip aldığı bu terlikler elbette ki bu sebeple icat edilmedi. Peki, nereden geliyor bu terlik ve nasıl annelerin vazgeçilmezi oldu?

Bu sorunun cevabını benim gibi merak eden anne terliğinden nasibini almış herkes için yazıyorum. Birçok kişiyi de ilgilendirdiğini düşünüyorum.

Terlik aslında bir çeşit ev ayakkabısıdır. Her türlü malzemeden yapılabilecek kadar da kullanışlıdır. Bazı kaynaklara göre ilk terlikler 1400′lerde Avrupa’da giyilmeye başlanan topuksuz ve yanları açık ayakkabılarmış. 1900′lü yıllarda ise Osmanlı saray mensupları da uzun topuklu terlikler giymeye başlamış.

Terlik, MÖ 4700‘lü yıllarda Çin saraylarında giyilirmiş. Güzel ve etkili sembollerle süslenir, pamuk veya deriden yapılırmış. Eskimo halkı ise ayaklarını korumak ve yaşam alanlarına dışarıdan çakıl ve benzeri şeyleri taşımamak için ev ayakkabısı yani bir nevi terlik kullanırlarmış.

Fransa kralı XV. Louis döneminde ise terlik daha çok uşaklar tarafından, yürüyüşlerin, hareketliliğin yaratacağı gürültüye engel olmak için kullanılırmış. O dönemde kullanılan terliğin pamuk, keçe benzeri malzemelerden yapılmasının sebebi ise yaşam alanında zemini korumaktan başka bir şey değilmiş.

Herkesin Anne Terliği Hakkında Söyleyecekleri Varmış

Terlik, çeşitli sebeplerle hayatımıza girmiş olsa da annelerin eline nasıl geçtiği, ilk hangi annenin bu akımı başlattığı konusunda henüz bir bilgiye ulaşamadım. Yalnız bir gerçek var ki bugün klişe olarak bahsettiğimiz bu anne terliği olayı mizaha dönüşmüş durumda. Hatta sosyal medyada bunula ilgili bir kampanya bile yapılmış.

Kızdığında terlik fırlatan anne klişesini derinlemesine araştırarak, anneler ve çocuklar için ideal anne terliğini bulmak üzere kolları sıvayan Twigy, 2017 yılında sosyal medyada eğlenceli bir araştırma başlatmış. Twigy, Twitter üzerinden başlattığı eğlenceli anketler ve fenomen hesap ‘Var Böyle Tipler’ tarafından yapılan komik videolar ile kampanyayı desteklemiş.

Twigy, Twitter’da yaptığı anketlerle anne ve çocuklara hayallerindeki anne terliğinin özelliklerini sormuş.
Anketin ilk sorusu olan “Daha önce hiç ‘Anne Terliği’ yedin mi?” sorusunun cevabına göre, katılanların %68’i annesinden terlik yemiş.

Yalnız anket sonucuna göre bazı cevaplar oldukça ilginç. Mesela “Annenden yiyeceğin terlikte aradığın özellikler nelerdir? sorusuna gelen cevap; %36 ile ‘hedefe hiç ulaşmasın” olmuş. Ardından %31 ile “Vursun, ama acıtmasın” cevabı gelmiş.

“Sence annelerin hayalindeki ‘Anne Terliği’nin’ olmazsa olmaz özelliği nedir?” sorusuna ise %30 ile “Ayaktaktan da atılabilsin” özelliğinin getirilmesi istenmiş.

Terliğin annelerin eline nasıl geçtiği hakkında bir şey bilmiyoruz, ama ister ayaktan atabilsin ister eline alsın atsın, önünde sonunda bir anne o terliği hedefine ulaştırır. Bu böyle bilinir. Yaşasın anne terliği klişesi!

 

Bu ve benzeri içerikler için https://betulozdmr.wordpress.com/

 

Kaynaklar

https://www-line–loup-com.translate.goog/blogs/news/the-history-of-slippers?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=tr&_x_tr_hl=tr&_x_tr_pto=op,sc

https://www.ernestjournal.co.uk/blog/2017/8/14/the-history-of-the-slipper#:~:text=Whatever%20the%20definition%2C%20its%20history,moccasins%20were%20also%20highly%20decorative.

https://www.marketingturkiye.com.tr/haberler/twigy-ideal-anne-terligini-arastiriyor/

Bir Cevap Yazın

Scroll to Top
%d blogcu bunu beğendi: