Bana Hikâyeni Anlat

Çocukluk döneminden beri dinlediğimiz hikâyeler, kimi zaman fantastik öğeler içerse de gerçeklikle çok yakın ilişki içindedir. Hikâyeler özünü yaşamdan alırken, insan yaşamı ve toplumların kültürü de hikâyelerin bir araya gelmesinden oluşmaktadır. Aslında kültürel aktarımda hikâye konusunun önemi büyüktür.
Hikâye anlatmak insanlığın varoluşundan beri kullanılan bir iletişim yöntemi, anlatı biçimidir. Ne anlatırsanız anlatın, ne dinlerseniz dinleyin hikâyesiyle anlatılan ve dinlenen her şey daha iyi hatırlanır. Çünkü bir durumu daha anlaşılır yapan şey, duyduklarımızı beynimizde hikayeleştirerek onunla duygusal bir bağ kurmaktır. Dolayısıyla anlatılmak istenen her neyse hikâyesiyle anlatılması veya iletilmesi, anlatılanın anlamlandırılması açısından büyük önem taşır.
İletişim teknolojilerinin ilerlemesiyle birlikte hayatın dijital bir dönüşüme doğru gidiyor olması hikâye anlatımını derinden etkilemiştir. Gazete, kitap, radyo, televizyon gibi ortamlar yerini çevrimiçi sosyal medya platformlarına bırakmıştır. Artık bir kurumu, bir mekânı veya herhangi bir şeyi merak etiğimizde ilk baktığımız yer kuşkusuz ki sosyal medya hesaplarıdır.
Bilginin artık dijital içeriklerle kullanıcıya sunulduğu bir zamanda yaşıyoruz. İnternette yapılan her bir hareket aslında birer dijital içerik niteliğindedir. O hâlde bir kütüphanenin etkileşime geçtiği ve geçmek istediği kullanıcılar için hazırlamış olduğu bilgi içeren her şey birer dijital içerik, ulaştığı herkes de birer kullanıcıdır.
Dijitalleşmenin vazgeçilmez olduğu bu yüzyılda artık hikâyeler de birer dijital içerik olarak sunulabilmelidir. Projedeki amaç; hikâyesini, farkındalıklarını, tecrübelerini ve bilgisini paylaşmak isteyen insanlarla bu bilgilere ihtiyacı olan insanlar arasında bir köprü görevi görerek geleceğe iz bırakmaktır.
Bu amaçlar doğrultusunda hazırladığım “Bana Hikâyeni Anlat” adlı proje, insanlara bir şeyler anlatmanın, duygusal bir bağ kurmanın en iyi yollarından biri olan hikâye anlatma temasını esas alan bir projedir. Projede yer alan birbirinden değerli hikâyeler, ulaşabildiği herkes için hâlihazırdaki akışını değiştirme, farklı bakış açıları yakalama, belki de gelecek planlarında bir rehber olma fırsatı sunacaktır. Baktığınızda bugün olduğumuz kişinin aslında çocukluk hikâyemizle çok ilgisi vardır.

 

 

 

 

 

 

“Bana Hikâyeni Anlat” adlı projenin içeriklerine Kadriye Zaim Youtube hesabından veya yine Kadriye Zaim Kütüphanesi Spotify hesabından podcast olarak erişebilirsiniz.
İnsanlığın büyük mirası olan kütüphanelerin, kurumsal sürdürülebilirliği planlanırken bu gibi sosyal sorumluluk projelerinin içinde bulunmaları, toplumsal konuları içeren projeler üretmeleri onların sosyal ve herkese ait bir kurum olma özelliklerini pekiştirecektir.
Sizin de anlatmak isteğiniz hikâyeniz varsa bana ulaşabilirsiniz.

Yeni hikâyeler için takipte kalın…

Podcasti dinlemek için buraya tıklayın…

 

Bir Cevap Yazın

Scroll to Top
%d blogcu bunu beğendi: