BookSerf İle Bırakın Kitaplarınız Özgürce Dolaşsın


indir

 

Yeni kitaplar okumak istiyorsan ve bunun için çok para harcamak istemiyorsan BookSerf tam sana göre. BookSerf, İngilizce kitapların değiş tokuşuna olanak sağlayan bir proje. “Kitapları özgür bırak” sloganıyla hayata geçirilen bu proje, sadece kitap alışverişine değil aynı zamanda sosyalleşmeye de olanak sağlanıyor. Hatta İngilizcesi’ni geliştirmek isteyenler için de süper bir fırsat BookSerf. Sitede basit dilli kitaplar ve Türkçe’ye çevrilmiş kitaplar var. Kitabın Türkçe’si ile karşılaştırma yaparak okuma imkanınız var. Hatta biraz daha ileri gidip kitaplarını paylaşan yabancı birisiyle iletişime bile geçebilirsin.

 

Bu projede her şey en ince detayına kadar düşünülmüş. Örneğin aklımıza ilk gelen soru “karşımdaki insana nasıl güvenebilirim?” Bu sorunun cevabı yine sosyal medya olmuş. Kitap ödünç alanların fotoğraflarını Bookserf’in hesabında paylaşmak ve onları tag lemek. Bu sayede kitabı getirmeyen olduğunda o kişiye ulaşmak ve gerekirse onu ifşa etmek. Dipnot: Şimdiye kadar böyle bir şey olmamış.

 

Diğer bir ayrıntı da Türkçe kitapların bu proje dışında tutulması. Bunun sebebi ise Türk yayıncılık sektörüne darbe vurmamak ve insanların kitapçılardan kitap almaya devam etmelerini sağlamak.

 

BookSerf aynı zamanda alt projelere de sahip. Örneğin, Kitaplar Duvarda projesi. Bu proje kapsamında online formatta formlar üzerinden 1000 adet veri toplanıyor. En çok tekrarlanan 60 kitap, tekrarlanma sayısıyla doğru orantılı boyutlardaki kartonlar şeklinde Asmalı Mescit Sokak'taki bir duvarda sergileniyor.  Projenin bir sonraki hedefi ise 10000 kişiye ulaşmak.

53ab3c4d1862129530893148_BookSerf+logo

Diğer bir alt proje Bookserf’e destek veren yazarların evlerine gidilerek onların kütüphanelerini tanıtan video serileri oluşturmak.

 

BookSerf’li Olma Günleri ise kitaplarını paylaşanları bir araya getiriyor. Bu buluşmalar için BookSerf’in merkezi İstanbul Asmalı Mescit’te,  Bitti Gitti atölyesi kullanılıyor. Bu atölyede aynı zamanda yurt dışından sipariş edilen yabancı dergiler de bulunuyor.  Bitti Gitti atölyesi ise serigrafi baskıları yapıp, yabancı dergiler ve yayınlar okuyabileceğiniz, sosyalleşip güzel zamanlar geçirebileceğiniz bir atölye özelliği taşıyor.

 

Peki tüm bunlar için ne yapmanız gerekiyor? Tek yapman gereken www.bookserf.com ‘a tıklamak. Kitapları 15 gün süreyle ödünç alabileceğiniz bu sistemde kitap değiş tokuşu yapmak da çok kolay. Kitaplığınızdan 8 adet kitabı seçip kitapların ve kitaplığınızın fotoğraflarını çekiyorsunuz ve dijital ortama aktarıyorsunuz. Kendinizi daha iyi tanıtmanızı sağlayan 3 soruya cevap veriyorsunuz. Kitabını ödünç almak istediğiniz kişiye mesaj atıyorsunuz. İstanbul, Ankara, Eskişehir’den sonra Berlin’e kadar yayılan sistem bu kadar basit.

 

Haydi kitaplarımızı özgür bırakalım….

 

Bir Cevap Yazın

Scroll to Top
%d blogcu bunu beğendi: