Geçmişe Açılan Farklı Pencere: Efemera

takvim

akbankdavetiye

Efemera; her tür bilet, fatura, okul diplomaları, sakız ve çikolata kâğıtları, gazete kupürleri, düğün davetiyeleri, tebrik kartları, hatıra olarak dağıtılmış eşantiyonlar, eski fotoğraflar gibi gündelik yaşama ait, birçoğumuzun “ıvır zıvır” olarak değerlendirdiği kısa ömürlü, küçük ve geçici belge niteliği taşıyabilen materyallerin genel adıdır. Geçmişe doğrudan el uzatabilmek adına efemera koleksiyonerleri genelde belli bir konusu olan tematik koleksiyonlar yaptıkları gibi, genel konulu koleksiyonlar da yaparlar. Günümüzde efemera koleksiyonerliğini kurumsal anlamda gerçekleştiren resmi kurum sayısı çok azdır. Sadece bazı kütüphane ve müzeler bu tip koleksiyonları bünyesinde barındırmaktadırlar.

Geçmişten günümüze biriktirilen, koleksiyonu yapılan sinema ve tiyatro biletleri, afişler, ulaşım biletleri, takdir ve teşekkür belgeleri, askeri belgeler, siyasi partilerle ilgili belgeler geçmişin sosyal ve kültürel yaşantısına ışık tutar. Bu nedenle tarihçiler için önemli bir kaynaktır. Gündelik hayatların ayrıntılarına ışık tutan bu belgeleri toplamak zamanla sizi esir alabilir.

Evimizdeki eskiden kalma, belki de hiç önem vermediğimiz, öylece dolapta duran bu efemera belgeleri düzenlemenin vakti çoktan geldi. Bu belgeleri açığa çıkarmak demek kendi hayatımızda  bir zaman yolculuğuna çıkmak demek… Anılarımızı tozlu raflardan çıkarmak ve geçmişe dalıp gitmek demek…

Siz de bu tip belgeleri toplamayı seviyorsanız bir efemerist olma yolunda ilerliyorsunuz demektir. Çocukluğumdan kalma bir alışkanlıkla, elimdeki bu tip belgelerin anısına kıyamıyor olmamdan dolayı da efemera belgelere fazlasıyla ilgi duyuyorum. Biriktirdiğim sakız kâğıtlarının, gittiğim sinema ve tiyatro biletlerinin bir efemera belge olduğu ve bu belgelerin geçmişe ışık tutması adına arşiv belgesi sayıldığını öğrenmek beni oldukça şaşırtmıştı.

Belki de o dolap kapaklarının ardında çocukluğunuzdan kalma, annenizden gizli gizli yediğiniz bir çikolatanın kâğıdı duruyordur, yüzünüze bir gülümseme bırakan…

makbuz

bilet

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir