Primatolog, Etolog ve Antropolog: VALERİE JANE MORRİS GOODALL (DAME JANE GOODALL)

Primatolog, Etolog ve Antropolog: VALERİE JANE MORRİS GOODALL (DAME JANE GOODALL)

3 Nisan 1934 Londra, Birleşik Kralık’ta doğan Jane Goodall’ın annesi Margaret Myfanwe Morris Goodall (Joseph); babası Martimer Morris Goodall’dır.
Jane Goodall küçük yaştan itibaren her türlü canlıya ilgi duymuş, yardıma ihtiyacı olan canlılara yardım etmiş ve ailesi bu ilgisine karşı çıkmayıp, onu desteklemiştir.

Jane Goodall ve Louis Leakey (https:/tr.pinterest.com/pin/19069998392875886/)

Jane’nin eğitim hayatı normal bir şekilde devam ederken 1960 yılında, henüz 26 yaşındayken dünyaca ünlü doğa bilimci Louis Leakey’in asistanı olarak annesiyle birlikte Tanzanya’daki Tanganyika Gölü yakınlarında bulunan Gombe Ulusal Parkına “İnsansı Maymunların” davranışlarını incelemek için gittiğinde eğitiminin ve hayatının yönü değişmiştir.

Jane Goodall found that wild chimpanzees experience emotions much like those of human beings. (Photo by Hugo van Lawick, National Geographic Society)

www.achievement.org/achiever/jane-goodall/
Tanzanya’daki araştırmalarını eğitimine devam etmek için yarıda bırakmak zorunda kalmış ve doktora tezini yazıp, eğitimini bitirdikten sonra araştırmalarına profesyonel olarak devam etmiştir.
Eğitimi:
-Newnham Koleji
-Cambridge Üniversitesi bünyesindeki Darwin Koleji (1962 – 1964)
-Cambridge Üniversitesi (1965) Doktora

https:// www.destinycardreadings.com/relationships-and-thcards-jane-goodall-and-hugo-van-lawick/

National Geographic tarafından Jane Goodall’ın Tanzanya’daki çalışmalarının kayda alması için görevlendirilen Hugo Van Lawick bu vesileyle Jane Goodall ile bir evlilik yapmıştır (1964). Bu evlilikten Hugo Eric Louis Van Lawick adında bir oğulları olmuştur. 1974 yılına kadar evlilikleri sürmüştür. Hugo Van Lawick, 2 Haziran 2002 yılında Tanzanya’da ölmüştür.

https://www.amazon.fr/Vintage-Photos-Bryceson-Antropoligist-Primatologist/dp/B077kcggw8

1975 senesinde ikinci evliliğini Derek Bryceson’la yapmış, bu evlilik 5 sene sürmüştür. 1980 yılında Derek Bryceson hayatını kaybetmiştir.
Jane Goodall kendisinin de yazmış olduğu hayatı ve çalışmalarıyla ilgili birçok kitap yazılıp, belgeseller çekilmiştir.

https://twitter.com/brettmogen /status/95071539050995714

2017 yılında Brett Morgen’ın yönetmenliğini yaptığı, Hugo Van Lawick’in belgesel görüntülerinin de kullanıldığı “Jane” adlı bir film yayınlanmış ve çok beğenilmiştir.
Dr. Jane Goodall’ın “İnsansı Maymunlar” hakkında yaptığı araştırmalar dünyanın birçok yerinde ödüllere layık görülmüştür.

http://www.feedme.id/nyantai/hewan-berterima-kasih/

Dr. Jane Goodall, 1977 yılında Jane Goodall Enstitüsü’nü (The Jane Goodall Institute) kurmuş ve hala burada şempanzeler, orangutanlar, goriller ve diğer maymunlar üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir. Bu enstitüde bakıma ihtiyaç duyan hayvanlara tıbbi yardım yapılmakta ve barınak imkânı sunulmaktadır.

Bir Cevap Yazın