Prof. Dr. Serkan Eryılmaz’a TÜBİTAK Bilim Ödülü

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Serkan Eryılmaz TÜBİTAK Bilim Ödülü Aldı

Her yıl TÜBİTAK tarafından verilmekte olan Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan himayesinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. “Bilim Ödülleri” kategorisinde Mühendislik Bilimleri’nde Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Serkan Eryılmaz ödüle layık görüldü.

Yarım asırdan fazladır devam eden bu geleneğin bundan sonra da prestijine prestij katarak devam edeceğine inancını vurgulayan Erdoğan, konuşmasında bu yıl 4 Bilim Ödülü ve 11 Teşvik Ödülü verildiğini anımsattı. Ödüle layık görülen tüm bilim insanlarını tebrik ederek çalışmalarında başarılar dileyen Erdoğan, ödüllerin belirlenmesinde gösterilen hassasiyet dolayısıyla TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin ve ekibi ile TÜBİTAK Bilim Kurulu üyelerini de tebrik etti.

Prof. Dr. Serkan Eryılmaz Hakkında

Alanı: İstatistik

10 Şubat 1978’de Ankara’da doğan Serkan Eryılmaz, 1999 yılında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi İstatistik Bölümü’nden Fakülte birincisi olarak mezun olmuştur. 2000 yılında yüksek lisans, 2002 yılında doktora derecesini almış olduğu Ankara Üniversitesi İstatistik Bölümü’nde 1999-2002 yılları arasında araştırma görevlisi olarak görev yapmıştır. 2004 yılında Doçent, 2009 yılında profesör olan Serkan Eryılmaz, hala Atılım Üniversitesi araştırmadan sorumlu Rektör Yardımcısı ve Endüstri Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Serkan Eryılmaz, Manitoba Üniversitesi (Kanada) ve Durham Üniversitesi’nde (İngiltere) ziyaretçi araştırmacı olarak bulunmuş; yurt dışında görev yapan yabancı araştırmacılar ile birlikte çeşitli bilimsel çalışmalar yürütmüştür.  Araştırma alanları; sistem güvenilirliği, olasılık ve stokastik süreçler, yöneylem araştırmasında stokastik modeller olan Serkan Eryılmaz’ın bu konularda uluslararası saygın dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi ve bu makalelere başka araştırmacılar tarafından yapılmış çok sayıda atıf bulunmaktadır. İleri düzey olasılık ve stokastik süreçler tekniklerinin sistem güvenilirliği kapsamında ele alınması ve bu tekniklerin özellikle bağımlı bileşenlerden oluşan mühendislik sistemlerinin güvenilirlik analizinde kullanılması ile ilgili yayınlanmış birçok makalesi bulunan Serkan Eryılmaz, sistem güvenilirliği alanında lisansüstü öğrenciler yetiştirmiştir.

2013-2016 yılları arasında alanın en önde gelen dergilerinden olan IEEE Transactions on Reliability dergisinde “Associate Editor” olarak görev yapmış olan Serkan Eryılmaz, halen IISE Transactions dergisinde “Area Editor” olarak görev yapmakta olup, çeşitli uluslararası dergilerin editör kurullarında yer almaktadır.

Serkan Eryılmaz, bünyesindeki üye sayısı ve gerçekleştirmiş olduğu faaliyetler ile Güvenlik ve Güvenilirlik alanlarının en önemli uluslararası organizasyonlarından olan Avrupa Güvenlik ve Güvenilirlik Kuruluşu’nun (European Safety and Reliability Association) Sistem Güvenilirliği komite başkanlığını yürütmekte olup, güvenilirlik alanı ile ilgili en saygın uluslararası bilimsel toplantıların bilim ve teknik program komitelerinde yer almıştır.

Kaynak: http://www.atilim.edu.tr/haber/rektor-yardimcimiz-prof-dr-serkan-eryilmaz-tubitak-bilim-ozel-hizmet-ve-tesvik-odulunu-aldi-6218

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir