Şu Çılgın Türklerin Son Savunma Mevziileri: Son Kale Polatlı Belgeseli

Şu Çılgın Türklerin Son Savunma Mevziileri: Son Kale Polatlı Belgeseli

Atılım Üniversitesi Kadriye Zaim Kütüphanesi Medya Merkezi Sorumlusu Yönetmen Halil İbrahim Güneş’in hayali olan belgesel, yaklaşık 2 yılda olgunlaşarak 27 Aralık 2017 tarihinde görkemli bir galayla nihayete eriyor! Kendi anlatımıyla; “kulaklığımda kurmaya başladığım hayal” dediği Son Kale Polatlı belgeseli uzun ve zorlu süreçlerden geçti.

Yönetmen Halil İbrahim GÜNEŞ
Yönetmen Halil İbrahim GÜNEŞ

Belgesel danışmanlığını Kadriye Zaim Kütüphanesi Direktörü Emre Hasan Akbayrak, yönetmenliğini Halil İbrahim Güneş, yönetmen yardımcılığını Dinçer Azapcı, görüntü yönetmenliğini Erol Korkmaz, senaryosunu Gülden Aydın Pınarcı ve Hüseyin Kaya, arşiv-kaynak danışmanlığını Özcan Kılıç üstlenmiştir. Bunun yanında Gülden Aydın Pınarcı iletişim koordinasyon sorumluluğunu, Erol Korkmaz kameramanlığını, Banu Çermikli ise redaksiyon işlemlerini yapmıştır. Belgeselin Drone operatörlüğünü, kurgusunu, 2D-3D animasyonlarının yapımını da belgeselin yönetmeni Halil İbrahim Güneş üstlendi. Seslendirme Mehmet Atay ve Levent Kol tarafından yapılmıştır.

60.000 TL’lik bütçeyle yapımına başlanılması düşülen belgesele Polatlı Belediyesi Ana sponsor olarak destek vermiş; çekim süresince yol, yemek desteğinin yanı sıra çekim öncesi ve sonrasında Polatlı Tarihi Alanların Tanıtımı (POTA) yöneticisi Kadim Koç’un Senaryo Danışmanlığını üstlenmesi belgeselin nihayete erdirilmesinde yardımcı olmuştur.

Belgeselin Başlangıç Evresi

Belgesel Bütçesi Hazırlıkları

Öncelikle belgeselin bütçesinin nerelere harcanacağı, hangi ekipmanlara ihtiyaç duyulacağı konuları üzerinde saatlerce süren toplantılar yapıldı ve bütçeden alınması öngörülen ekipmanlar listelendi. Burada bahsedilen olay ilk kez böyle bir projeyle yola çıkanlar için inanılmaz zor bir iştir. Dipsiz bir kuyunun başında ne kadar uzun bir halata ihtiyacınız olduğunu tahmin etmeye çalışıp, sırayla o iple kuyuya inmeye başlamak gibi… Yönetmen, bu kez ilk defa böyle bir projeyi üstlenen ekibine hayalini anlatmaya, onlara gördüğü rüyayı yaşatmayı ve aynı rüyayı gösterme çabasına girdi. En sancılı dönemlerden birisi burasıydı. Sadece aynı yere bakmak yeterli değildi elbette, aynı yere bakan 6 kişinin birbirinden farklı görüşleri oluşmaya başlamıştı. Senaryo yazımı süreci başladığında bu farklılıklar göze çarpmaya ve çatışmalara sebep olmaktaydı. Öyle ki özveriyle geceler boyu çalışan senaryo ekibi senaryonun bitmiş halini yönetmene sunduklarında o kadar içselleştirmişlerdi ki hikâyeyi, tek bir kelimesine dokunulmasına bile şiddetle karşı çıkmaktaydılar. Uzun tartışmalar sonunda orta yol bulundu ve senaryo bitti. Şimdi, senaryoyu okuyan ekip aynı kelimeleri farklı hayallerle kafalarında kurguluyordu. Belgesel tüm hızıyla devam etmekteydi; lakin henüz bütçe onaylanmamıştı. Bunca emek boşa mıydı yoksa?

Çok geçmeden bütçenin onaylandığı haberi geldi. Ekipte bir mutluluk, bir sevinçle birlikte endişe baş göstermişti. Ekip sürekli yönetmene bu işi çıkarabilir miyiz diye sormaya başlamıştı. Önlerinde 8 ay gibi bir süre ellerinde ise üniversitenin verdiği bütçe, Polatlı Belediyesi’nin desteği ve senaryoları vardı sadece.

Ekip yeniden vites yükselterek çalışmaya başladı. İstenilen ekipmanlar Atılım Üniversitesi Satın Alma Direktörü Erkan Sönmez ve ekibinin destekleri sayesinde kısa sürede temin edilmişti. Bu sırada Atılım Üniversitesi Rektörlüğü ve Polatlı Belediyesi arasında Son Kale Polatlı Belgeseli Protokolü imzalandı. Artık sıra çekimlere gelmişti. Yaklaşık 1 hafta boyunca senaryo üzerinde çalışan yönetmen, çekimi yapılacak alanların isimlerini, video ve fotoğraf kullanılacak kısımları ve 2D-3D Animasyonların yapılacağı yerleri belirleyerek, çekim senaryosunu oluşturdu.

Çekimler Başlıyor

Halil İbrahim Güneş, Erol Korkmaz, Hüseyin Kaya’dan oluşan çekim ekibi tüm yaz boyunca Polatlı-İncek arasında mekik dokudular. Çekimlerin ilk günleri heyecanlı, sıcak ve zor geçmekteydi; ama her film çekiminde olduğu gibi aksilikler de peşlerinden gelmeye başladı. İlk gün çekimlerinde Basri Kale Tepesi’nde drone çekimi yaparken Hüseyin Kaya, drone etrafında şahin uçtuğunu bildirince çekim yarıda bırakılmıştı. Bir sonraki çekim Kara Tepe’ydi. Bu alan savaşta tam 7 kez el değiştirmiş, dik bir tepeydi. Araçla ulaşılması imkânsız tepenin eteklerine varan ekip, drone kullanarak görüntü almaya karar verdi. Drone Kara Tepe’nin çevresinde dolanırken bir anda bağlantısı koptu. Henüz 2. Çekim gününde dronenun kaybedilmesi göze alınamazdı. Hüseyin Kaya ve Halil İbrahim Güneş göz göze geldiler ve ikisi de aynı anda: “Koş!”diyerek tepeye koşmaya başladılar. Bir süre sonra drone tekrar kontrollerine girince gözlerini karartıp, çekime devam ettiler. Öyle ya, 7 kez el değiştirmiş, onca şehit vermiş bir tepenin çekimini yapmak elbette kolay olmayacaktı. İlerleyen günlerde de bu problemleri hep yaşadılar; çünkü savaşın yaşandığı tepeler günümüz teknolojisi için bile zorlayıcıydı. Ekibin ağzında hep aynı cümle vardı. “Biz burada yürüyemezken, o insanlar nasıl savaşmışlar?” Yaz sıcağında, botlarla çekim alanında gezen ekibin ayakları yanmıştı; ama onların aklında çıplak ayaklı askerlerin bu arazide nasıl koşabildikleri, nasıl savaşabildikleri vardı. Çekimin son gününde drone ile Sakarya Nehri üzerinde çekim yapılırken bu kez şahin drone etrafında gezmekle kalmamış, saldırmaya kalkmıştı. Ekip hem şahinin zarar görmemesi hem de drone’nun güvenliğini sağlamak için drone’u indirdi.

Belgesel Kurgu İçin Hazır

Çekimler kurgu bilgisayarına aktarıldıktan sonra Mehmet Atay ve Levent Kol’dan gelen sesler, müzik seçimlerinin ardından belgesele yerleştirildi. Metindeki duygulara uygun olarak müziklerin seçimi ve yerleştirilmesi işlerinin bitirilmesinin akabinde görüntüler yerleştirilmeye başlandı. İşte en zor süreçlerden birisi burasıydı. Çekimler ve animasyonların dışında aranan fotoğraf ve videoların aslında olmadığı, o döneme dair elde neredeyse hiç belge bulunmadığı ortaya çıktı. Kuyunun yarısına kadar sarkıtılmış ipten inmeye başlayan ekibin ipin bittiğini; lakin kuyunun dibine hala gelinmediğini fark etmesi soğuk duş etkisi yaratmıştı. Genel Kurmay Başkanlığı’ndan görüntü talebinde bulunulmuştu; fakat bir türlü istenilen görüntüler için onay gelmiyordu. Üniversite Yönetimi ve Kütüphane Direktörlüğü de belgesel hakkında bilgi almak istiyordu. Revizyona gidilmesi ve bulunması imkânsız görüntülerin anlatıldığı kısımların çıkarılması gerekliliği ortaya çıkmıştı. Yönetmen Halil İbrahim Güneş tereddüt etmeden belgeselin geleceği için gerekli revizyonları yaptı.

Mehmet ATAY
Levent KOL

Belgeselde Sona Yaklaşılıyor

Tıkanan süreç yeniden akışa başladı. Animasyonların modellenmesi ayrı bir iş, modellemelerin dokulandırılması ayrı bir işti. Uzun ve çok detaylı olan bu işlemler bittikten sonra animasyonu yapılacak alanların modellenmesi ve modellenen detayların haritaya yerleştirilmesi işlemleri başladı. Akabinde kameraların yerleştirilmesi ve hareketlerin verilmesiyle animasyonlar hazır hale geldi. Ortalama bir animasyon sahnesinin render edilmesi (görüntülerin işlenmesi) 24 saat sürmekteydi. Render işlemleri biten animasyonlara top atışı ve patlama efektleri yapılmaya ve belgesele konulmaya uygun hale getirilmesi işlemleri yapıldı. Animasyonların bitmeye başlamasıyla birlikte Genel Kurmay Başkanlığı’ndan onay ve görüntüler geldi. Taze kanında gelmesiyle belgesel son aşamasına girmişti.

Belgeselin galasına 1 ay vardı; ama belgesel için animasyon çalışmaları da son hız devam etmekteydi. Bu arada belgeselin içerisindeki metinlerin redaksiyon işlemlerinin yapılması amacıyla Banu Çermikli ekibe dâhil edildi.

Bunca hazırlık, her saniyesi çaba ve emek yoğun bir temponun sonucunda Son Kale Polatlı Belgeseli bitti. Canhıraş emek veren bu ekip, 27 Aralık 2017 tarihinde, gerçeğe dönüşen belgesel hayalinin galasını yapıyor olacak!

Peki, Ama Bu Kadar Uğraş Neden Verildi?

Hemen her Ankaralı gibi sizler de tatile giderken Polatlı’dan geçmişsinizdir. Peki, kaçınız geçtiğiniz o tepelerde verilen şehitleri, çıplak ayakları ve toprak dolmuş tırnaklarıyla yarı aç savaşan askerleri düşündünüz? Polatlı, kaçımız için Afyon’da vermeyi hayal ettiğimiz moladan önceki geçiş güzergâhından fazlası oldu? Dünya harp tarihinin gelmiş geçmiş en uzun meydan savaşının yaşandığı bu topraklardan bîhaber geçip, gitmedik mi hep? Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının canlarını hiçe sayarak savaştıkları, binlerce şehit verdiğimiz, isimsiz şehitliklerle dolu bu toprakları, bu büyük, yeniden varoluş savaşını anlatmanın Ankara’da bilim ve ilim üretme gayesiyle eğitim yapan Atılım Üniversitesi’nin bir görevi olduğunu düşündüğümüz için bu projeyi hayata geçirdik.

Ne acıdır ki; düşmanın gelebildiği en son nokta olan Basrikale Tepesi’nde iş makineleri ve kamyonlar, o alanların şehitlerimizin can verdiği, kemiklerinin hala barındığı toprağı yıkıp, gitmektedir. Tarih bilincimizin ne kadar kötü bir durumda olduğunu anlamak için sadece bu olaya değil; hemen her gün haberlerde, televizyonlarda gösterilen tarih ve geçmişe saygısızlık vahşetini görmek mümkün…

Bütün bu uyku haline tepki göstermek, şehitlerimizi, Mustafa Kemal’i ve silah arkadaşlarını anmak adına hazırladığımız galamıza hepinizi bekliyoruz.

Son Kale Polatlı Belgeseli Künyesi

Vizyon Tarihi: 27 Aralık 2017

Yapımı: 2017 – Türkiye

Tür: Belgesel

Süresi: 47 Dk.

Yönetmen: Halil İbrahim Güneş

Senaryo: Gülden Aydın Pınarcı – Hüseyin Kaya

Yapımcı: Atılım Üniversitesi

Bütçe: 60.000 TL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir