Ayın Biyografisi: Gülşen Bubikoğlu

5 Aralık 1954 İstanbul doğumlu oyuncu, Fatih Kız Lisesi’nde eğitimini tamamladı. Language and Culture Center’ da bir yıl dil, mankenlik ve dans eğitimi aldı. 1959’da İstanbul’da doğan kardeşi Nilgün Bubikoğlu da tiyatro ve sinema oyuncusudur. Dayısı ünlü ses sanatçısı Adnan Şenses’tir.

Gülşen Bubikoğlu, 1973 yılında düzenlenen geleneksel Ses Dergisi artist yarışmasına katıldı. İlk elemelerden itibaren dikkat çeken bu yıldız aday,  yarışmanın favorisi olarak görünüyordu. Bubikoğlu’nu ilk seçmelerden sonra çok beğenen ve  daha önceden kendi aralarında ortak işletme kurmuş olan Erler Film – Türker İnanoğlu,  Arzu Film – Ertem Eğilmez ve Akün Film – İrfan Ünal  kendi film şirketlerinde çalıştırmak istiyordu.

Her yıl Ses Dergisi tarafından düzenlenen bu yarışmada birinci seçilen kadın ve erkek oyuncu adayının sekiz büyük film yapım şirketi ile iki yıl süre içinde birer film yapma mecburiyeti vardı. Gülşen Bubikoğlu birinci seçilirse bu sekiz firma ile çalışmak zorunda kalacaktı. Erler Film, Arzu Film ve Akün Film dışındaki yapım şirketleriyle film yapmaması için Bubikoğlu birinci seçilmemeliydi.

Seçim gizli oyla yapılıyordu, 3 ortak yapım şirketi (Erler Film – Türker İnanoğlu, Arzu Film – Ertem Eğilmez, Akün Film – İrfan Ünal) Bubikoğlu’na 10 üzerinden 1 verdiler. Oylar açıldığında 55 oyla Necla Nazır birinci seçilmişti. Gülşen Bubükoğlu ikinci seçilmişti. Bu sayede, sadece bu 3 yapım şirketi kendisiyle film yapacaktı; ama Gülşen Bubikoğlu’nun bunlardan haberi yoktu.

Yapımcısı İrfan Ünal, Yönetmeni Osman Fahir Seden olan Yaban (1973) filmi ile ilk başrolünü oynadı. Daha sonra Türker İnanoğlu’nun yapımcısı olduğu Bitirim Kardeşler Sosyetede (1973) filminde başrol oynayarak Erler Film’e merhaba dedi.

Bubikoğlu, 1974 yılında Türk film yönetmeni, yapımcı, senaryo yazarı ve iş adamı 1936 Safranbolu, Karabük doğumlu Türker İnanoğlu ile yalnızca bir kaç aile dostu huzurunda evlendiler.

Türker İnanoğlu ile evlendikten sonra Gülşen Bubikoğlu Erler Film’in bir numaralı kadın yıldız oyuncusu oldu ve çevirdiği filmlerle güldürüye, drama, duygusal ve hareketli filmlere yatkınlığını göstererek, hem seyircinin büyük beğenisini kazandı hem de Türk sinemasının yıldızları arasında özel bir yer edindi.

28 Aralık 1977 yılında kızları Zeynep dünyaya geldi. Halen, Türker İnanoğlu ile bu mutlu evliliği devam etmektedir. Türker İnanoğlu ile Gülşen Bubikoğlu’nun kızı Zeynep İnanoğlu Koç Lisesi’ni birincilikle bitirdikten sonra 1999’da Harvard Üniversitesi’nden Elektrik Elektronik Mühendisi olarak mezun oldu. Cambridge Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktorasını yaptı. Daha sonra Google Türkiye’de çalışmaya başlayan Zeynep İnanoğlu, bu şirkette Ürün Pazarlama Müdürü oldu. Zeynep İnanoğlu 2011 yılında gazeteci Cüneyt Özdemir ile evlendi ve çiftin Mavi adında bir oğlu vardır.

Adını duyduğumuzda aklımıza önce “Ah Nerede” filmi gelen Gülşen Bubikoğlu, başta Tarık Akan olmak üzere Kadir İnanır ve Cüneyt Arkın gibi sanatçılarla birçok filmde başrolü paylaştı. Bubikoğlu, bir dönem özellikle Tarık Akan ile iyi bir ikili oluşturdu. 1970’li yıllar boyunca birlikte Ah Nerede Vah Nerede, Yaz Bekarı, Bizim Kız, Alev Alev gibi filmlerde oynadılar. 1980’li yıllarda da Müjdat Gezen, Ayşen Gruda, Münir Özkul, Adile Naşit gibi ustalarda birlikte Gırgıriye serisinde rol aldı. Başrolünde oynadığı filmler çok sevilmiş ve büyük gişe başarıları yakalamıştır.

25. Antalya Film Festivalinde, Halit Refiğ’in Kurtar Beni filmindeki rolüyle “En İyi Kadın Oyuncu” seçilmiştir. Macaristan, Moskova, Kuveyt, Cannes gibi festivallerde ülkesini temsil etmiştir. Uluslararası projeler içinde de yer alan sanatçı İtalyanlarla Baş Belası, Üçkağıtçılar ve Mücevher Hırsızları gibi filmlerle koprodüksiyon çalışmalarında bulunmuştur. Zirvedekiler ve Affet Bizi Hocam gibi televizyon dizileri ile sevenleriyle buluşmuş ve bu diziler televizyon izleyicisinden hak ettiği ilgiyi görmüştür.

Türk sinemasının ‘altın çağına’ damgasını vuran Gülşen Bubikoğlu, uzun süredir kameraların uzağında sakin bir hayat sürüyor. Aynı zamanda iyi bir sosyal medya kullanıcısı da olan Bubikoğlu, hayranlarıyla da bu sayede iletişimini koparmıyor. ABD’de bir süredir sakin bir yaşam sürdüren Bubikoğlu, şu sıralar ABD’de yaşayan kızı Zeynep’in yanında kalıyor ve torunuyla ilgileniyor. Sosyal medyada fotoğrafını paylaşan Bubikoğlu “Uzun zamandır canım torunum Mavi’m ile ilgileniyorum. Arada geziyoruz da, yoruldum tabii biraz. Yaşlanıyoruz ne var bunda… Sağlıklı olalım yeter” mesajını yazdı.

Değerli sanatçımıza sağlıklı ve uzun ömürler diliyoruz.

Kaynak: https://www.haberler.com/gulsen-bubikoglu/biyografisi/

Bir Cevap Yazın

Scroll to Top
%d blogcu bunu beğendi: