Atılım Üniversitesi Dünyada İlk 500, Türkiye’de İlk 4’te!

Londra merkezli Yükseköğretim Derecelendirme Kuruluşu Times Higher Education (THE) 2016-2017 Üniversiteler Sıralaması’nı açıkladı. Bu sıralamada Atılım Üniversitesi dünyada ilk 500, Türkiye’de ilk 4‘te yer aldı.

79 ülkeden toplam 980sıralama üniversitenin yer aldığı listeye Türkiye’den 18 üniversite girerken, 251- 300 bandında yer alan Koç Üniversitesi en başarılı Türk üniversitesi oldu. Sabancı Üniversitesi, 301-350 bandında, Bilkent Üniversitesi 301-400 bandında yer aldı. İlk 500’de yer alan diğer Türk üniversiteleri 401-500 bandındaki Boğaziçi ve Atılım üniversiteleri oldu. Sıralamada yer bulan diğer Türk üniversiteleri ise 501-600 bandındaki İTÜ, 601-800 bandındaki Doğu Akdeniz, Hacettepe, İstanbul, TOBB Ekonomi ve Teknoloji üniversiteleri, ODTÜ, İzmir Teknoloji Enstitüsü, 801 bandının üstünde yer alan Anadolu, Ankara, Erciyes, Gazi, Marmara ve Yıldız Teknik üniversiteleri.

Geçen yıl THE sıralamasında yer almayan toplam 8 Türk üniversitesi sıralamada kendine yer bulurken, ilk defa bu listede yer alan Atılım Üniversitesi, dünyanın en iyi 500 üniversitesi içinde yer aldı.

Atılım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yıldırım Üçtuğ, şöyle dedi: “Günümüzde uluslararası alanda bu sıralamaların yeri oldukça önemli. Artık üniversitelerin yerel olması söz konusu değil, biz de uluslararası alanda rekabetçi olmalıyız. Çünkü artık bilimsel çalışmalar uluslararası ortaklıklarla yürüyor, yurtdışı öğrenci dolaşımı arttı. Atılım’ın başarısı da buna yönelik planlı bir stratejinin sonucu. Önümüzdeki on yıl içinde de dünyanın en iyi 500 üniversitesi içinde yer almayı hedefliyoruz. Atılım Üniversitesi’nin en çok öne çıktığı alan araştırma. Öte yandan eğitim kalitemizi hızla yukarı çekiyoruz. Uluslararasılaşma konusunda ise biraz daha yol almamız lazım.”

 

 

Bir Cevap Yazın