Ayın Kitabı / Geleceğin Fiziği

 MICHIO KAKU İLE GELECEĞİ DÜŞLEMEK      

           Yılbaşı gecesinde ağır bir partiden gecesinden sonra, mışıl mışıl uyumaktasınız. Birden duvar ekranınız aydınlanır. Dost ve tanıdık bir yüz ekranda belirir. Bu yeni satın aldığınız yazılım programı Molly’dir. Molly neşeli bir şekilde, “Uyan John. Ofiste sana ihtiyaç var. Bizzat. Bu önemli.” der.                                                                                                                                                                                                                                 Michio Kaku                                                                                                                  

Bizden sonra gelecek olan nesli ve geleceği düşleyebilir miyiz? Michio Kaku bu kitabında, önümüzdeki yüzyılın baş döndürücü ve kışkırtıcı görünümünü geleceğin laboratuvarlarında şimdiden icat eden, dünyanın önde gelen bilim insanlarıyla yaptığı görüşmelere dayanarak okuyucuya aktarıyor. Ve Kaku, kitabın sonunda 2100’deki yaşamdan bir örnek de veriyor;

1 Ocak 2100, 06.15

Yılbaşı gecesinde ağır bir partiden gecesinden sonra, mışıl mışıl uyumaktasınız. Birden duvar ekranınız aydınlanır. Dost ve tanıdık bir yüz ekranda belirir. Bu yeni satın aldığınız yazılım programı Molly’dir. Molly neşeli bir şekilde, “Uyan John. Ofiste sana ihtiyaç var. Bizzat. Bu önemli.” der.

“Dur bakalım Molly! Şaka yapıyor olmalısın.” diye homurdanırsınız. “Bugün yılbaşı ve ben akşamdan kalmayım. Hem bu kadar önemli olan şey ne olabilir ki?”

Yavaş yavaş yataktan kendinizi dışarı sürüklersiniz ve isteksizce banyoya yönelirsiniz. Yüzünüzü yıkarken ayna, tuvalet ve lavaboda saklı yüzlerce DNA ve protein alıcısı sessizce harekete geçer, nefesinizden ve vücut sıvılarınızdan yayılan molekülleri analiz ederler, herhangi bir hastalığın moleküler seviyesinde en ufak bir belirtisi olup, olmadığını kontrol ederler.

Banyodan çıktıktan sonra, başınızın etrafına, evinizi telepatik olarak kontrol etmenizi sağlayan telleri takarsınız. Zihinsel olarak dairenin sıcaklığını yükseltirsiniz, rahatlatıcı bir müzik açarsınız, mutfaktaki robot aşçıya kahvaltı ve biraz kahve hazırlamasını söylersiniz ve manyetik aracınızdan garajınızdan çıkmasını ve sizi almaya hazır olmasını istersiniz. Mutfağa girerken, robot aşçınızın mekanik kollarının tam da sizin sevdiğiniz şekilde yumurta hazırladığını görürsünüz…

Kaku, önümüzdeki yüzyılın belki tahmin edilemeyecek mükemmel bir görümünü bizlere hayal ettirmeyi başarıyor. Şimdi, delilik dediğimiz her şeyin, gelecekte hepimizin vazgeçilmez yaşam standartları olacağını gözler önüne seriyor.

Haziran ayında kullanıcılarımız tarafından en çok ödünç alınan edebi eser “Geleceğin Fiziği” olmuştur. Bu kitabı hala okumamış olan kitapseverlerin bir nefeste okuyacağına ve  çok seveceğine eminim.

Bir Cevap Yazın